2012 Russian Piano Festival/Competition

Posted by on Feb 18, 2012 in Events | 1 comment

Results of the 2012 Russian Piano Festival/Competition

December 15, 2012

Congratulations to ALL winners and participants!

Group A (5-7)

First prize: Nathan Zhao (Nela Nyberg, teacher)
Second prize: Aparna Srinidhi Jagannathan (Armine Naghdyan, teacher)
Third prize: Alex Zhao (Ni Liu, teacher)
Honorable mentions: Constantina Tsang (Ni Liu, teacher), Minh Pham (Ni Liu, teacher), Connor Huang (Karen Chong, teacher) Bianca Bensen (Elena Tselnik, teacher), Alan Yuen (Renata Shumskaya, teacher).

Group B (8-10)

First prize: Edward Zhang (Peter Mack, teacher)
Second prize: Dora-Ziyan Chen (Hong Liu, teacher)
Third prize: Daniella Tsang
Honorable mention: Jaden Zhang (Ni Liu, teacher), Steven Silverberg (Peter Mack, teacher), Nicole Yang (Ni Liu, teacher), Kalvin Yoo (Renata Shumskaya, teacher), Lynne Chow (Renata Shumskaya, teacher), Ashley Chiu (Lora Verkhovsky, teacher), Everlyn Zhou (Natalya Ageyeva, teacher), Derek Fang (Renata Shumskaya, teacher), Andrew Shaw (Irina Akhrin, teacher)

Group C (11-12)

First prize: Janet Phang (Peter Mack, teacher)
Second prize: Leah Deobald (Ivona Kaminska, teacher)
Third prize (tie): Millicent McFall (Peter Mack, teacher) and Connor Zhang (Ni Liu, teacher)
Honorable mentions: Elise Winkler (Merilyn Jacobsen, teacher), Ann Shan (Ni Liu, teacher), Patrick Wang (Eliza Vysotsky, teacher)

Group CA (13-14)

First prize (tie): Billy Wu (Michi North, teacher) and Jason Dan (Hong Liu, teacher)
Honorable mentions: Christina Chou (Lora Verkhovsky, teacher), Jiayi Hu (Anahit Nagdyan, teacher), Mya King (Irene Bowling, teacher), Emma Rubingh (Peter Mack, teacher), Bryan Zhao (Willard Schultz, teacher)

Group D (15-18)

First prize (tie): Andrew Liu (Willard Schultz, teacher) and William Huang (Peter Mack, teacher)
Second prize: Jack Swiggett (Pam Chang, teacher)
Third prize: Audrey Li (Willard Schultz, teacher)
Honorable mentions: Jenny Nayoung Chung (Peter Mack, teacher), Jesse Wang (Willard Schultz, teacher), Alexander Zhu (Willard Schultz, teacher)

Group E (Tchaikovsky’s Seasons)

First prize: Jaden Zhang (Ni Liu, teacher)
Second prize: Ann Shan (Ni Liu, teacher)
Honorable mentions: Patrick Wang (Eliza Vysotsky, teacher), William Norden (Natalya Ageyeva, teacher)

Group F (college)

First prize: Cyrus Fiene (Peter Mack, teacher)
Second prize: Anna Prykhodko (Judy Baker, teacher)

Group G1 (adult, no degree)

First prize: Erisha Rubingh (Peter Mack, teacher)

Group G2 (adult, with music degree)

First prize: Stephanie Shadbolt (Peter Mack, teacher)

Group H (concerto)

First prize (tie): Jennifer Chong (Allan Park, teacher), Janet Phang (Peter Mack, teacher)
Second prize: Max Randal (Randall Jackson, teacher)

Group I (chamber music)

First prize: Catherine Kok and Jonathan Kok (Peter Mack, teacher)
Second prize: Matt Birmingham, Karley Thurston, David Decker, Madison Keezer (Fred Winkler, teacher)
Honorable mentions: Pernilla Petersen and Erik Petersen (Viktoriya Otto, teacher) and Katherina Wanneroy, Sophia Hwang, Allan Kozedub (Tatiana Sharapova, teacher)

  • Delicious
  • Facebook
  • Digg
  • Reddit
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • LinkedIn

One Comment

  1. Way to go Cyrus Fiene!

Leave a Reply