2016 Competition Schedule

Posted by on Nov 26, 2016 in Events, Uncategorized | 0 comments

Printed programs will not be available.

Please arrive 20 minutes early for your assigned playing time and check in at the registration table to pick up your participation certificate. Bring your music for the judges, with the measures numbered in the margin. Parents with pedal extenders, please install the extender immediately after the previous student has completed their performance, regardless of whether the judge has finished writing comments and called your child’s number (numbers will be assigned on the day of the competition)

Please do not record performances other than your own. No flash photography is permitted and all electronic devices must be silenced.

If you cannot stay to hear the results of your group, plan to have a friend or teacher pick up your comment sheets and/or prizes; no prizes, certificates, or comment sheets will be mailed. All leftover materials will be recycled.

The Winners’ Concerts are on Sunday, December 4th beginning at 2:00 p.m. in the Atrium at Mercer Island Presbyterian Church. Tickets are $10 per person and children under 18 get in for free.

In order to be eligible for Benaroya and King FM opportunities, 1st and 2nd prize winners must perform in the Winners’ Concert Sunday afternoon.

 

*please note: italicized indicates a performance that is longer than the time allotted for that group (these pieces will be cut without affecting the performer’s score)

Cello

Judge: Alistair MacRae
Room: Sanctuary

9:00 Yiran Deng Cello concerto No.1 Op.49 1st movement by Dmitri Kabalevsky
9:11 Adam Gardner -Cello B Cello Sonata Op. 40 Allegro by Shostakovich
9:16 Eugenie Park Adagio from Ballet Suite Nr. 2 by Shostakovich
9:23 Chelsea M. Ji Romance from the Gadfly by Shostakovich
9:28 Nicolas Roberts Etude, Op. 8, No. 11 by Alexander Skryabin
9:34 Rachel Leo Cello sonata, in D minor, Op 40, first movement by Shostakovich
9:44 Zhao Hui Grubb Cello Meditation Op. 72 No. 5 by Tchaikovsky
9:52 Jonathan Kuntz Cello Sonata No. 2 in D Minor, Op 40: II Allegro by Dmitri Shostakovich
9:58 Noelle Roberts Sonata in G minor, Opus 19: III Andante by Rachmaninoff
10:08 Aman Mohammed Chant du Minestrel by Glazunov
10:15 Christian Selig Sinfonia Concertante Mvt. 2 by Sergei Prokofiev
10:25 judging and break

 

Violin

Judge: Alistair MacRae
Room: Sanctuary

10:50 Nelson Athow Orientale from Kaleidoscope by Cesar Cui
10:55 Elkan Wong Vocalise by Rachmaninoff
11:02 Annie Tang Meditation from Souvenir d’un lieu cher, Op. 42 by Tchaikovsky
11:12 judging – clear the room

 

Piano F

Judge: Lisa Bergman
Room: Sanctuary

11:15 Shichu Liu Piano Sonata No. 7 in B flat major Op. 83 3rd movement by Sergei Prokofiev
11:21 Caleb Winslow Praludium and Fuge XXIV by Shostakovich
11:31 Bryan Zhao Concert Etude in F Minor, Op. 40 No. 8 by Nikolai Kapustin
11:35 Edward Kim Praeludium and Allegro in the Style of Pugnani by Kreisler-Vaneyev
11:42 Benjamin Cheung Étude in C Sharp Minor, Op. 2 No. 1 by Alexander Scriabin
Prelude and Fugue in B minor, Op. 82, No. 8 by Nikolai Kapustin
11:50 Robert Yan Eight Concert Etudes, Op.40-No.3 “Toccatina” by Nikolai Kapustin
11:53 Sophia Chiang Chaconne by Sofia Gubaidulina
12:03  BREAK
12:15 Shawdi Mehrvarzan Prelude Opus 23 No.4 by Sergei Rachmaninoff
Moment Musical Op. 16, No. 4 by Sergei Rachmaninoff
12:25 Christopher Erling Valse in A flat major, Op. 38 by Scriabin,
Etude in C-sharp minor, Op,. 42, No. 5 by Scriabin
12:36 Tiffany Shen Prelude, Op.53, No.3 and No. 10 by Nikolai Kapustin
12:43 Jorge Alan Reyes Etude-tableau Op.33 No.8 in G minor  by Rachmaninoff
Prelude Op 23, No. 5 in G minor by Rachmaninoff
12:54 judging – clear the room
1:30 Lunch  

 

Piano C, part A

Judge: Lisa Bergman
Room: Sanctuary

2:00 Jiaqi Chen May: Starlit Nights (The Seasons) by Tchaikovsky
2:06 Ethan Xie Fragments (1917) by Rachmaninoff
Prelude Op. 38, No. 10 by Kabalevsky
2:12 Harrison Li The Seasons: April by Tchaikovsky
Sonatina Op. 13, No. 1 iii. Presto by Kabalevsky
2:18 Catherine Tang Prelude and Fugue in C minor by Kapustin
The Devil’s Merry-Go-Round by Slonimsky
2:25 Nicholas Grote Pictures of Childhood No. 6 Legend by Aram Khachaturian
Spanish Dance by Dmitri Shostakovich
2:30 Ethan Go 1. Lentamente 4. Animato 5. Molto Giocoso
20. Lento of 20 Visions fugitives, Op. 22 by Sergei Prokofiev
2:37 Bianca Bensen Prelude by Reinhold Gliere
Lyrical Waltz by Dmitri Shostakovich
2:42 Benicia Zhu March: Song of the Lark (From “The Seasons”) by Tchaikovsky,
Birthday Song by Khachaturian
2:48  BREAK
2:58 Meredith Nam Prelude in D Flat Major Op 43 No 1 by Reinhold Gliere
Prelude in A minor Op. 38, No. 2 by Dmitri Kabalevsky
3:03 William Wang “Musical Moment” from Children’s Album and Sad Song by Georgy Sviridov
3:10 Jayden He Fairy Tale and Tale of an Old Organ-Grinder by Dmitri Kabalevsky
3:16 Stefan Adrian Chita Musical Moment by Revaz Lagidze
3:21 Kaitlyn Gia Lee Etude Tableau Op 33. No.7 by Rachmaninoff
3:27 Naomi Elsing Valse Miniature Op.33 No.4 by Vladimir Rebikoff
Sonatina First Movement by Aram Khachaturian
3:33 Catherine Xie Variations on a Theme of Paganini by Isak Berkovich
3:43 Judging –clear the room  

 

Piano E

Judge: Lisa Bergman
Room: Sanctuary

4:00 Jesse Morris Sonata in D Minor Op. 14, IV Vivace by Sergei Prokofiev
4:06 Andrew Shaw The Bells by Nicolas Slonimsky
4:10 Nicole Wang Romeo and Juliet op 75 no 4 – The Young Juliet by Sergei Prokofiev
Sonata No. 2 in D minor Op. 14: movement 2 scherzo. Allegro marcato by Sergei Prokofiev
4:18 William Zhu Prelude in G minor by Rachmaninoff
4:23 Ashley Chiu Snowdrop (April) from the Seasons by Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Humoreske Op. 10, No. 5 by Sergei Rachmaninov
4:32 Jaden Zhang L’alouette (The Lark) by Glinka-Balakirev
4:39 Shoshana Novik The Seasons, June. Op. 37b, #6 by Tchaikovsky
Piano Sonata No. 2, Op. 14. II. Scherzo by Prokofiev
4:47 Samuel Abraham Prelude Op. 43, No. 1 by Reinhold Gliere,
Harp Op. 12, No. 7 by Serge Prokofiev
4:54 David Barnett Toccata by Aram Khachaturian
5:00 BREAK
5:20 Taylor Wang Elegie Op. 3 No. 1 by Rachmaninoff
5:27 Isabel Kyong Fleck “Juni Barkarole” Andante cantabile by Tschaikowsky
5:33 Elizabeth Unae Fleck Prelude, Opus 23, No 5 by Rachmaninoff
5:39 Emily Park Sonata No. 2 in D Minor, Op. 14, IV. Vivace by Prokofieff
5:46 Michael Wong The Lark by Glinka-Balakirev
5:54 Andrea Liao Sonata No. 2 in D Minor, Op. 14 IV. Vivace by Prokofiev
6:02 Claire Kim Etude No.5 in C# Minor by Scriabin
6:07 Connor Zhang Prelude in D, Op. 23 No. 4 by Rachmaninoff,
Etude Op. 2, No. 4 by Prokofiev
6:15 Nikolai Andres Schwarz Prelude in B Major Op.22 No. 3 by Scriabin,
Valse in D-flat Major, Op. post. By Scriabin
6:21 William Norden Etude – Tableaux Op 33 No 8 by Rachmaninoff
6:25 judging – clear the room

 

Concerto and Ensemble

Judge: Dr.Ivona Kaminska
Room: Atrium

9:00 Hyun Yoon Concerto in No.3 in D Major by Kabalevsky
9:09 Christina Nguyen Piano Concerto No. 2 Op. 18 First Movement by Rachmaninoff
9:21 Jennifer Chong Piano Concerto in C# minor by Rimsky-Korsakov
Judging at 9:55
9:35 Darlina Phan and Joylyn Phan Valse Op. 48 No. 2 by Reinhold Gliere,
Russian Theme Op. 11, No. 3 by Sergei Rachmaninoff,
Dance of the Sugar Plum Fairy by Tchaikovsky-Langer
9:44 Maya, Derek, Michael Wong Romance for Six Hands by Sergei Rachmaninoff
9:50 Young Park, Claire Kim Glory by Rachmaninoff,
Nutcracker Suite: Dance of the Flutes by Tchaikovsky
9:55 Judging and break

 

Piano A and B

Judge: Dr.Ivona Kaminska
Room: Atrium

10:25 Arabelle Grote Op.27 No. 2 Ditty and No. 5 Playing Ball by Dmitri Kabalevsky
10:30 Kayla Hua March by Shostakovich, Variations on a Belorussian Song by Litkova
10:34 Moxi Zhu Ditty and Waltz Time by Dmitri Kabalevsky
10:40 Gavrilova Sophia Waltz in d minor by D. Kabalevsky, The Rain by S. Maykapar
10:45 Anna Wanyun Li Album for the Young Op.39 No.21 ‘Sweet Dreams’ by Tchaikovsky
10:49 Stephanie Cheng Fairy tale and Playing Ball by Kabalevsky
10:55 Emily Qi Lyrical Waltz and Polka ( from Dances of the Dolls) by D.D. Shostakovich
11:01 Polina Stremiakova Waltz by Maykapar
11:04 Karenna Stone In The Garden by Maykapar, Dance by Gedike
11:10 judging and break

 

Piano G and H

Judge: Dr.Ivona Kaminska
Room: Atrium

11:30 Belle Kao Etudes Op. 8, Nos. 1-4 by Scriabin
11:39 Zachrey Robbins Variations on a Cherubini Theme by Mikhail Glinka
11:46 Krstine Larkin The Lark by Glinka-Balakirev
11:52 judging – clear the room
12:10 Lunch

 

Piano C, part B

Judge: Dr. Ivona Kaminska
Room:Atrium

12:45 Grace Wanzhu Li The Seasons Op.37 No.12 ‘December’ by Peter Tchaikovsky
12:51 Eunrae kim Prelude in G major by Rachmaninow
12:56 Miles Lamble Variation on a Theme from Paganini by Isaak Berkowitsch
1:02 Mio Dacanay Op. 37 No.4 “April” by Pyotr Ilyich Tchaikovsky
1:06 Daniel Abraham March by Sergei Prokofiev, Chanson Triste by Vassili Kalinnikov
1:11 Andrew Lu April by Peter Tschaikovsky
1:14 Alex Zhao 24 Preludes opus 38 No. 8 by Kabalevsky,
Music for Children Op. 65, No. 6 “Waltz” by Prokofiev
1:20 Paloma Oh “Legend” and “Tarantella” by Nikolai Rakov
1:27 Sophie Zhang Let’s Play an Opera by Rossini by Shchedrin
1:30 BREAK
1:40 Preston Takayama  Sketch Op. 47, Nos. 3, 9, and 12 by R. Gliere
1:46 Constantina Tsang Etude op. 42 no 3 by Scriabin, Nocturn Op. 19, No. 4 by Tchaikovsky
1:53 Chiara Rogers Minuet-Fantasy op7, no 2 by Sergei Bortkiewicz
2:01 Minjae Kim Nocturne in F Minor by Mikhail Glinka
2:07 Ava Y. Zhang Etude and Sonatina by Kabalevsky
2:11 Sasha Divya Shor Lyrical Waltz by Shostakovich
2:14 Anna Polyanskiy A little Song op. 27. No. 2 by Dmitri Kabalevsky, Russian Dance by Mikhail Glinka
2:20 Judging-clear the room

 

Piano D

Judge: Dr. Ivona Kaminska
Room:Atrium

2:50 Sofya Ilinykh “the Lark” by Michael Glinka/Mili Balakirev
2:58 Sofia Marina Suggestion Diabolique by Sergei Prokofiev
3:03 Shuai Shuai Li Prelude in G minor op.23 No. 5 by Sergei Rachmaninoff
3:10 Maco Dacanay Op. 37 No.10 “October” by Pyotr Ilyich Tchaikovsky
3:16 Katherine Wang Prelude Op. 17 No. 3 and Etude Op. 42, No. 3 by Alexander Scriabin
3:20 Nicole Wang Melody Op 1, in E Major by S. Rachmaninoff, Bagatelle Op. 5, No. 10 by A. Tcherepnin
3:28 Lucia Oh Canon by Sergei Rachmaninov, Two Funny Ladies Arguing by A. Khachaturian
3:35 Ava Safaeian Op. 35 No. 10 “October” by Pyotr Ilyich Tschaikovsky
3:40  BREAK
3:50 Young Park Nocturne in E flat by Mikhail Glinka
3:56 Marina Moraru Paraphrase on Glinka’s Romance “The Lark” by Mili Balakirew
4:04 Ruslan Kim Prelude #10 Op 11 by Scriabin and Italian Polka by Rachmaninoff
4:08 Bill Kim Pastorale from the Three Miniatures, Op 42 No. 1 by Alexander Glazunov
4:15 Maggie Duan The Seasons: October: Autumn song by Tchaikovsky
4:25 judging – clear the room

 

Rachmaninoff A, B, C

Judge: Sean Maclean
Room:Atrium

4:45 Daniella Tsang Lilacs, Op.21 No.5 by Rachmaninoff
4:50 Alex Patel Prelude in C-Sharp Minor by Rachmaninoff
4:57 Lily Bai Prelude in D Opus 23 No.4 by Rachmaninoff
5:05 Bryent Takayama Prelude in G-Sharp Minor, Op.32, No.12 by Rachmaninoff
5:12 Heon jwa Etude-tableau, opus 33, No.8 by Rachmaninoff
5:19 Patrick Wang Prelude in D major Op 23, No 4 by Rachmaninoff
5:24 William H Norden Etude – Tableaux, Op. 33 No. 8 by Rachmaninoff
5:30 Malini Nayak Polichinelle, op. 3, No. 4 by Rachmaninoff
5:35 Connor Zhang Prelude in D, Op. 23 No. 4 by Rachmaninoff
5:40 BREAK
5:50 Ruoxi Jin Variations on a theme of Corelli, opus42 by Rachmaninoff
6:01 Bryan Zhao Prelude in G# Minor, Op. 32 No. 12 by Rachmaninoff
6:06 Alex Elizarov Etude – Tableau Op 33 no. 8 by Rachmaninoff
6:12 Grace Winslow Prelude g-moll Opus 23 Nr. 5 by Rachmaninoff
6:19 Larry Wenlai Wang Sonata No.2, II. Non allegro – Lento by Rachmaninoff
6:27 Jorge Alan Reyes Prelude op. 23 no. 5 in G minor by Rachmaninoff
6:32 Kyran Park Adams Etude Tableaux in Eb minor, Op.39, No. 5 by Rachmaninoff
6:39 Trevor Elliott Johnson Moments Musicaux op. 16, no. 4 by Rachmaninoff
6:45 Judging-clear room

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *